Obraćanjem zvaničnika Republike Srpske i Srbije okončano je obilježavanje Dana sjećanja na žrtve ustaškog zločina – genocida u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj u koncentracionom logoru Јasenovac.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić istakao je danas na da svaki put kada dođe u Donju Gradinu, “grad mrtvih” pokušava da pronađe odgovore o zlu, uzrocima, zašto bi bilo ko nešto ovako strašno uradio i nikada nije uspio da ga nađe”.
Donja Gradina danas je dolina tišine, ogromne tuge prema onome šta se ovdje desilo, rekao je srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik .
Na grobnom polju “Hrastovi” služen je pomen srpskim, jevrejskim i romskim žrtvama mučki ubijenim u jasenovačkom sistemu hrvatskih koncentracionih logora.
Molitveni pomen služio je Njegovo preosveštenstvo episkop banjalučki Јefrem, a potom su pročitane molitve jevrejskim i romskim žrtvama.
Obilježavanju su prisustvovali predsjednici Republike Srpske i Srbije Željka Cvijanović i Aleksandar Vučić, srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik, predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković, predsjedavajući Savjeta ministara Zoran Tegeltija, delegacije Narodne skupštine Republike Srpske, ministri u Vladi Republike Srpske, predstavnici Srpske u institucijama BiH, nevladinih organizacija proisteklih iz odbrambeno-otadžbinskog rata i potomci žrtava.
Prisutne su bile i visoke zvanice iz Srbije, među kojima su Ivica Dačić, te ministri Aleksandar Vulin, Darija Kisić Tepavčević.
Svečano su postrojeni kadeti Vojne i Policijske akademije Srbije i počasna jednica Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske.
Na grobnom polju “Topole” položeni su vijenci za više od 700.000 Srba, 80.000 Roma i 23.000 Јevreja koji su mučki ubijeni u jasenovačkom sistemu hrvatskih koncentracionih logora.
Vijence su položili predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović, premijer Srpske Radovan Višković, srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik i predjsedavajući Savjeta ministara Zoran Tegeltija, te predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.
Vijence su položile i delegacije Јevrejske i Romske zajednice iz Republike Srpske i Srbije, bivši logoraši iz Drugog svjetskog rata iz Srpske i Srbije, poslanici u Narodnoj skupštini Republike Srpske, prdstavnici Srpske u zajedničkim institucijama BiH, nevladinih organizacija proisteklih iz odbrambeno-otadžbinskog rata, diplomatskog kora i potomci žrtava.
Prema programu obilježavanja, ostale prisutne zvanice su položile po jednu ružu.
Obilježavanju u Donjoj Gradini prethodilo je služenje Svete arhijerejske liturgije u Crkvi svetih apostola Petra i Pavla u Kozarskoj Dubici.
Otvorena je izložba učeničkih likovnih i literarnih radovana temu “Sjećanje na nevino stradale žrtve u koncentracionom logoru Јasenovac”.
Međunarodna komisija za istinu o jasenovačkom sistemu hrvatskih koncentracionih logora, zaključila je da su Hrvati u Јasenovcu i Donjoj Gradini ubili više od 700 000 ljudi. Među njima 500 hiljada Srba, 40 hiljada Roma, 33 hiljade Јevreja, 127 hiljada antifašista i 20 000 djece.