Podsjetio je da Savjet bezbjednosti UN traži poštovanje dijaloga, ali jednako tako i dva entiteta i tri naroda u BiH.
– Neki u BiH žele ovo prizvati kao bezbjednosnu krizu, a to nije tako. Iz FBiH sve više žele da nametnu i gurnu EUFOR u vatru – naveo je Dodik, koji je i lider SNSD-a.
Nakon sastanka Dodik je rekao da je sastanak sazvan na bazi retorike u Savjetu bezbjednosti UN-a te da su obaviješteni svi predsjednici političkih partija i da im je dostavljena platforma.
“Nisam očekivao da dođu i to sam govorio odmah kada sam sazvao ali to govori o njihovoj kratkovidosti. Ostaćemo u fokusu rješavanja problema i statusa Republike Srpske i njenog položaja i nećemo odustati”, rekao je Dodik.
Odgovarajući na pitanje da li je njegov poziv za sastanak doživio “fijasko” rekao je da nije, i da je sastanak pokazao ko je za dijalog, a ko nije. Naglasio je da se vidi da partije iz Federacije BiH nisu za dijalog te da ne može reći zbog čega se sastanku nije odazvao HDZ te da to treba pitati Dragana Čovića, predsjednika HDZ-a.
“Izvolite riješite krizu bez nas. Pokušali ste putem dvije trojke. Ovdje se ne radi o dvoje trojke ili sto trojki. Ovdje se radi o jednoj trojki, a to su tri konstitutivna naroda, Srbi, Bošnjaci i Hrvati. Kada se oni dogovore onda postoji u BiH funkcionalnost. Dok se to ne dogodi u BiH nema funkcionalnosti. To ne mogu obezbjediti nikakve trojčice”, poručio je Dodoik.
Istakao je da su Srbi i Hrvati sve više poniženi u BiH.
– Bošnjačka politička scena dajući vjetar u leđa Kristijanu Šmitu još više rasplamsava tenzije u BiH. Mi želimo samo svoja prava koja su nam data u Ustavu, i mi nemamo ni jedan problem u BiH. Njihov primarni cilj je unitarizacija BiH. Mi prihvatamo da oni imaju svoj legitimni cilj, ali imamo ga i mi. Dolaskom Šmita, čije djelovanje potpuno odbacujemo, ponovo je ta tema aktuelizovana. Sve njegove odluke želimo poništiti, jer drugačije neće moći – izjavio je Dodik.
Naveo je da su se Bajdenova Amerika i Velika Britanija uvijek utrkivale i bili protiv Republike Srpske.
– Danas Trampova Amerika više nije na istim fonovima, ne možemo da gatamo šta će biti dalje, ali sada je tako. Zahvaljujem se političkim partijama koje su ovdje došli, za one koji nisu ovdje, iskreno nisam ni očekivao da dođu, ali to je njihova kratkovidost. Mi nećemo odustati od naše politike, a to je potvrdio i moj nedavni boravak u Moskvi, gdje smo se uvjerili da imamo sve više prijatelja u svijetu. Za razliku od njih, ja nikoga nisam klevetao u Moskvi – istakao je Dodik.
Kaže da Srpska poštuje Ustav.
– Јa sam predsjednik Republike, predsjednik najveće političke partije u Srpskoj, svidjelo se to nekome ili ne. Sve vrijeme smo poštovali Ustav, iako nam žele podvaliti da mi kao rušimo isti. To je zabluda muslimana koji žele napraviti dominaciju nad preostala dva naroda, ali to nije tako predviđeno i neće biti – naveo je Dodik.
Naveo je da su Sud BiH, Tužilaštvo BiH i SIPA neustavni.
– Kriza je politička i ustavna, a ne bezbjednosna i svako ko drugačije kaže, laže vas. Ako mi nismo relevantni, izvolite, riješite krizu umjesto nas. Kad god hoće dijalog, mi smo tu. Oni koji danas nisu došli, baš oni ne poštuju teritorijalni integritet i suverenitet BiH – jasan je Dodik.
U Doboju je održan sastanak predstavnika stranaka koji je sazvao predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, koji je na početku sastanka konstatovao da se pozivu nisu odazvale parlamentarne stranke iz Federacije BiH zastupljene na nivou BiH.
Osim Dodika koji je i lider SNSD-a, sastanku su prisustvovali Nenad Stevandić u ime Ujedinjene Srpske, Duško Milunović iz SP i Boran Bosančić iz DEMOS-a.
Iz SNSD-a sastanku su prisustvovali potpredsjednici ove partije Sanja Vulić i Radovan Višković, generalni sekretar Srđan Amidžić, kao i Staša Košarac, Nikola Špirić, Radovan Kovačević, Miroslav Vujičić, Milorad Kojić, Sredoje Nović, Obren Petrović i Aleksandar Goganović.
Sastanak sa predsjednicima parlamentarnih stranaka na nivou BiH iniciran je shodno porukama Savjeta bezbjednosti UN koji je jasno poručio da izlaz iz ustavno-pravne krize u BiH treba da pronađu domaći političari, a najuticajnije članice međunarodne zajednice SAD, Rusija i Kina su naglasile da je dijalog neophodan i da odluke o unutrašnjim odnosima moraju da donose legitimno izabrani predstavnici naroda.