– Već imamo dogovoren sastanak sa predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom, kao i sa drugim važnim liderima koji će biti na samitu BRIKS-a – naveo je Dodik na svom profilu na društvenoj mreži Instagram.
U retrospektivi protekle sedmice Dodik je naveo da je imao veliki broj sastanaka, između ostalih sa ambasadorom Izraela u BiH Galit Peleg u Istočnom Sarajevu, a u Banjaluci sa novoimenovanim šefom Delegacije EU Luiđijem Sorekom.
Članice BRIKS-a baštine suverenitet i poštovanje, bez nametanja i miješanja u unutrašnje stvari drugih država, izjavio je predsjednik Milorad Dodik uoči odlaska u Rusiju.
– BRIKS budi nadu, on daje šansu. Daje šansu prije svega miru, miru koji treba da bude globalna karakteristika čitavog svijeta. Zato je važno da Republika Srpska tu bude evidentirana i prisutna i da u tom pogledu možemo da ostvarimo kontkakte, kako se to kaže na marginama sa svim učesnicima tog samita. Posebno sam ponosan na činjenicu da ću učestvovati u radu, odnosno posmatranju rada tako moćne grupacije zemalja koje čine danas najznačajnije udruženje i najjaču ekonomiju na svijetu – rekao je Dodik.
U delegaciji Republike Srpske u Kazanju su i ministar za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Republike Srpske Željko Budimir, šef Predstavništva Republike Srpske u Ruskoj Federaciji Duško Perović, te savjetnik predsjednika Srpske Branislav Okuka.
Samit BRIKS-a počinje u utorak i prema najavama biće najmasovniji do sada.
Nakon drugog tromesečja 2024. godine, ukupne svjetske količine zlatnih rezervi iznosile su 29,03 hiljade tona. Od toga je 6,2 hiljade tona, ili 21,4 odsto, došlo iz zemalja BRIKS-a, sa izuzetkom Irana i Etiopije, koji nisu saopštili svoje podatke.
Među zemljama asocijacije, Rusija ima najviše rezervi zlata – 2,34 hiljade tona. To je 8,1 odsto svih svjetskih rezervi i 37,6 odsto rezervi BRIKS-a. Nešto manje ima Kina – 2,26 hiljada tona, odnosno 7,8 odsto u svijetu i 36,4 odsto u savezu.
Manje od tri odsto svjetskih rezervi zlata imaju ostale članica asocijacije: Indija, Saudijska Arabija, Brazil, Egipat, Јužna Afrika i UAE. Tako su rezerve Indije u drugom kvartalu ove godine dostigle 840,76 tona (udeo u BRIKS-u – 13,5 odsto), rezerve Saudijske Arabije – 323 tone (5,2 odsto), Brazila – 129,7 tona (2,1 odsto), Egipta – 126,57 tona (2,03 odsto), Јužnoafričke Republike – 125,44 tone (2,02 odsto) i UAE – 74,5 tona (1,2 odsto).
Istovremeno, među svim zemljama svijeta, najveće rezerve zlata imaju Sjedinjene Američke Države – 8,1 hiljada tona, ili skoro trećinu svih svjetskih rezervi. Slijede Njemačka – 3,35 hiljada tona (11,6 odsto), Italija – 2,45 hiljada tona (8,5 odsto) i Francuska – 2,44 hiljade tona (8,4 odsto), a na petom mjestu se nalazi Rusija.