Zakon kojim bi se mlađima od 16 godina zabranilo korištenje društvenih mreža primjenjivaće se u Australiji od kraja 2025. godine, pa smo pitali stručnjake da li bi takva mjera bila korisna i sprovodiva u BiH.
Kako je istakla za “Nezavisne novine” sociolog Mirjana Čeko, uvođenje zakona poput australijskog može na prvi pogled djelovati kao odlučan potez, ali zapravo je to još jedan pokušaj da se složen društveni problem svede na tehničko pitanje.
“Društvene mreže nisu uzrok nasilja među vršnjacima, one su samo platforma koja otkriva i pojačava ono što već postoji u savremenom društvu, a to je emocionalna nesigurnost, nedostatak povezanosti i urušavanje osnovnih socijalnih vrijednosti. Zabrane poput ove ne odgovaraju na suštinsko pitanje, zašto djeca traže potvrdu i smisao u digitalnom prostoru? Nasilje na mrežama nije ništa drugo nego odraz nasilja u svakodnevnom životu, bilo u porodici, školi ili širem društvenom okruženju”, ističe Čeko.
Kako kaže, ako roditelji i sami provode sate na ekranima te su nesposobni da se povežu sa djecom, kako onda možemo očekivati da djeca shvate granice i posljedice. “Problem nije u mrežama, problem je u nesnalaženju da djeci ponudimo alternativu, tj. stvarnu povezanost, pažnju i osjećaj sigurnosti. Kratkoročna rješenja, poput zabrane, mogu privremeno utišati posljedice, ali neće riješiti uzroke. Roditelji i obrazovni sistem moraju preuzeti odgovornost za uvođenje digitalne pismenosti, ali i za postavljanje jasnih vrijednosti, ne kroz zabrane, već kroz primjer i komunikaciju”, navodi Čeko.
Kako je za “Nezavisne” istakla psiholog Sonja Stančić, zakon je za nevaspitane, bezobrazne, korumpirane i kriminalne ljudi, te ne postoji za vaspitane ljude i ljude koji imaju određene vrijednosti i norme, jer oni znaju šta je dobro, a šta nije.
“On je za one koji ne znaju šta je dobro, koji neće da poštuju norme i njih ne možete natjerati da poštuju, osim represivnim silama. Mi imamo savršene zakone, ali se oni ne primjenjuju, a ne postoje ni represivne mjere za njihovo neprimjenjivanje. Ako je nekom roditelju sasvim u redu da njegovo dijete od sedam-osam ili 15 godina ima društvene mreže i time mu otvori mogućnost da bude zlostavljano i iskorišteno od strane pedofila ili vršnjaka, vi to ne možete spriječiti, jer je roditelj odgovoran za dijete. U tom slučaju, odgovornost nije na državi, već na roditelju. Facebook i instagram imaju pravilo da ih mogu koristiti stariji od 18 godina, a vjeruje se da je neko ko otvara društvenu mrežu dovoljno svjestan i brine o svom djetetu. Možemo mi natjerati ljude da budu dobri roditelji, ali se to mora raditi sistemski i planski, a ne donošenjem zakona. Ova mjera neće ništa promijeniti”, naglasila je Stančićeva.
Ističe da je sve propalo što je do sada predloženo roditeljima, jer oni ne žele poslušati.
“Svaki roditelj može da se edukuje i vidi šta je pedofilija i seksualno zlostavljanje djece na društvenim mrežama, te buling od strane vršnjaka i sl. No, pitanje je zašto roditelji zatvaraju oči i ne žele da vide sve negativne posljedice koje mogu da ostave društvene mreže na njihovo dijete, i dobrovoljno pristaju da njihovo dijete sigurno bude izloženo nekom obliku zlostavljanja na društvenim mrežama”, dodaje Stančić.
Nedavno je i Nenad Nešić, ministar bezbjednosti BiH, a nakon terorističkog napada u Bosanskoj Krupi, kazao da se mora razmisliti o donošenju zakona kojim bi se djeci mlađoj od 14 ili 16 godina zabranilo korištenje društvenih mreža.
“Potrebno je formirati sveobuhvatnu radnu grupu, koja bi okupila ljude iz sistema, obrazovnih institucija, roditelje, koja bi dala stručno mišljenje, ali treba voditi računa o tome da nikome ne uskratimo pravo na privatnost, ali isto tako razmišljati o rizicima koji se plasiraju putem društvenih mreža, prije svega, o radikalnim sadržajima. To bi bila prva faza, a nakon toga bismo išli ka upućivanju u parlament. No, nisam samo za zabranjivanje, već da radimo i na edukaciji te uključimo roditelje u sve, a da pokušamo maloljetnicima objasniti štetnost radikalnih sadržaja koji se plasiraju putem društvenih mreža. Zagovaram i pojačanu saradnju kompanija koje su vlasnici društvenih mreža i državnih institucija”, rekao je Nešić za “Nezavisne”.
Nedavno je i da je francuska ministarka obrazovanja An Žente izrazila želju da korištenje društvenih mreža za mlađe od 15 godina bude zabranjeno na cijeloj teritoriji EU.