Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović izjavio je da će stranka koju predvodi uvažiti odluku CIK BiH u vezi sa popunom Doma naroda Parlamenta FBiH.
Mi se s tim konceptom ne slažemo, ali kao legalisti uvažićemo tu uputu. Lično sam uvjeren da ćemo bez izmjena Izbornog zakona teško dobiti izvršnu vlast u FBiH, ali tu smo da tražimo zajednička rješenja i uveliko u posljednjih petnaestak dana pregovaramo unutar FBiH kako bi se to rješenje pronašlo – rekao je Čović.
Rekao je da stranka koju predvodi, HNS i on lično, smatraju da izmjene Izbornog zakona može donositi isključivo Parlamentarna skupština BiH.
– Mi ćemo na tome i dalje insistirati kako bismo dobili Izborni zakon koji će poštivati minimum principa da je konstitutivnost naroda natkrovljujuće načelo, kako je to definisano i u presudi Ustavnog suda BiH u slučaju “Ljjubić”. U ovom trenutku CIK je iskoristio mogućnost da popuni određenu pravnu prazninu i vjerovatno će to omogućiti da se neki procesi otvore. CIK mora dati i uputstvo kako popuniti Dom naroda i vjerujem da će vrlo brzo kantonalne skupštine imati mehanizam da mogu birati predstavnike u Dom naroda – rekao je Čović.
Nezavisne






