Naslovnica Vijesti BiH Čović: Bošnjaci ne odustaju da Hrvatima biraju predstavnike

Čović: Bošnjaci ne odustaju da Hrvatima biraju predstavnike

Predsjednik HDZ-a Dragan Čović rekao je danas u Mostaru da bošnjačke političke stranke ne odustaju od toga da zadrže status kvo i biraju Hrvatima člana Predsjedništva i članove domova naroda.

On je na konferenciji za novinare, nakon sjednice Predsjedništva stranke, rekao da nije važno ko je od stranaka na bošnjačkoj sceni na vlasti a ko u opoziciji, jer će se svi ujediniti  na pitanjima poput izmjena Izbornog zakona.

Komentarišću sastanak predsjednika SDP-a Nermina Nikšića, DF-a Željka Komšića i SDA Bakira Izetbegovića juče u Ambasadi SAD-a Čović kaže  da ”neko ima potrebu da na različite načine zove sagovornike i razgovara o pojedinim temama”.

”Zanimljiva je struktura stranaka koja je tamo bila. To ide u prilog onom što odavno govorim kad je politička scena u Sarajevu u pitanju: sasvim je svejedno ko je lijevo,  a ko desno. Veliko je čak i pitanje ko je lijevi a ko desno jer svi nastupaju s identične pozicije. To je možda i dobro. Ako su na taj način razgovarali s ambasadorom SAD-a, ja nemam ništa protiv”, reka je Čović.

Dodao je da je i on prije nekoliko dana razgovarao sa ambasadorom SAD u BiH Morin Kormak, te da će za nekoliko dana imati razgovore sa predstavnicima Stejt Departmenta.

”Naš stav je oko toga jasan: do kraja provesti presudu Ustavnoga suda BiH u predmetu Ljubić. Legitimno predstavljanje na svim nivoima je nešto oko čega ne možemo pregovarati. O sadržaju možemo, po kojem će se modelu birati delegati u Dom naroda manje je bitno, ali je nužno da se zadovolji načelo legitimnog predstavljanja. To je osnova svega”, naglasio je Čović.

On je naglasio da je Hrvatima bitno  da se osigura da hrvatski narod bira svoje predstavnike i da e provede odluka Ustavnog suda.

On je dodao da svako na svoj način može tumačiti odluke Ustavnog suda i spinovati, ali da je odluka tu da se provede.

Naveoo je da OHR nema šta tražiti kod donošenja rješenja Izbornog zakona BiH, jer je BiH pred otvaranjem pregovora s EU.

Čović je rekao i da je Predsjedništvo HDZ-a BiH danas raspravljalo o izborima u BiH i svemu onom što bi trebali raditi.

Naglasio je da se deset stranaka HNS-a na prošloj sjednici u Vitezu izjasnilo za zajednički nastup na izbora, a da jedino nije bio prisutan HDZ 1990 iz koje su naknadno reagovali preko medija.

”Navikli smo mi na to. Predsjednik im dogovori jedno, a kantonalni odbori pričaju drugo. Predsjednik kantonalnog odbora HDZ 1990 Sarajevo piše nam soapštenja, a pa nakon toga pređe u SDA. Njima su otvorena vrata kao i svakom drugom. I zadnji put je ‘Devedestka’ procjenjivala da je dobro praviti kalkulacije s SDA pa su završili kako su završili”, rekao je Čović.

Top Portal

Prethodni članakAsanž: Sarkozi je “uklonio” Gadafija?
Naredni članakZahvaljujući brzoj reakciji spriječeno samoubistvo