Predsjednica Vlade Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK) Marija Buhač obratila se medijima uoči sjednice Skupštine HNK, komentarišući aktualni štrajk prosvjetnih radnika i pravne izazove vezane uz njega.
Buhač je istakla da je kolektivni ugovor s prosvjetnim radnicima na snazi te da su vođeni višestruki razgovori kako bi se unaprijedio njihov materijalni položaj.
– Slažemo se da situacija nije dobra i ponudili smo sve što je u okviru naših mogućnosti. No, kako bismo ušli u pravni okvir pregovaranja, potrebno je da sindikati dostave inicijativu za izmjenu i dopunu kolektivnog ugovora s konkretnim prijedlozima, što oni, nažalost, odbijaju – kazala je Buhač.
Govoreći o pravnim aspektima štrajka, Buhač je pojasnila da je Opštinski sud u Mostaru donio presudu kojom je štrajk proglašen nezakonitim. Međutim, naglasila je da ta presuda nije pravomoćna i da sindikati imaju pravo žalbe u roku od 15 dana.
– U kontekstu svih zbivanja morali smo tražiti pravnu zaštitu jer smo odgovorni za pravno funkcionisanje kantona – dodala je.
Uz ovu presudu, Buhač je podsjetila na prethodne pravne procese. Privremena mjera obustave štrajka koju je u septembru donio Opštinski sud, kasnije je poništio Kantonalni sud, ali je potom i ta odluka vraćena na odlučivanje nižoj instanci.
– Jutros je održano ročište vezano za privremenu mjeru, a odluka se očekuje u roku od pet dana – rekla je Buhač.
Uprkos pravnim izazovima, predsjednica Vlade HNK istakla je da su i dalje otvoreni za pregovore te je uputila poziv sindikatima da sjednu za sto i nađu zajedničko rješenje. Istakla je da žele osigurati „bolju situaciju za prosvjetne radnike i druge budžetske korisnike, ali i finansijsku stabilnost te vladavinu prava u Kantonu“.
Zakonski definisati pravila za sve budžetske korisnike
Predsjedavajući Skupštine HNŽ Džafer Alić podsjetio je da je Kolegij Skupštine prošle sedmice održao sastanak na kojem su razmotrene mogućnosti djelovanja po ovom pitanju.
– Obavili smo razgovore s resornim ministrom zdravstva, rada i socijalne skrbi, ministrom finansija i ministrom obrazovanja te definisali našu ulogu u daljnjim koracima. Kao zakonodavno tijelo, stojimo na raspolaganju za pomoć u pronalasku rješenja, no naglašavamo da se sve mora odvijati u skladu sa zakonom – istaknuo je Alić.
Pored toga, Kolegij Skupštine odobrio je zahtjev sindikata da se obrate na današnjoj sjednici, iako je Alić napomenuo da Skupština nema ovlaštenja za donošenje izravnih odluka koje bi riješile situaciju.
– Potrebno je razmotriti donošenje zakona koji bi jasnije regulisali prava radnika i štrajkove u državnim službama – zaključio je.
Zamjenik predsjedatelja Skupštine HNK Tomislav Martinović rekao je kako je situacija složena te da zahtijeva dugoročno i zakonski utemeljeno rješenje. Istaknuo je potrebu za donošenjem zakona o platama i zakona o koeficijentima koji bi jasno definisali pravila za sve budžetske korisnike.
– Mislim da je to najpoštenije prema svima, da setom od dva zakona dobijemo neku formu koja bi unaprijed odredila pravila igre. Bitno je osigurati financijsku stabilnost kantona. Svaka greška u planiranju može dugoročno uzrokovati ozbiljne probleme. Zakoni o platama i koeficijentima bi unaprijed normirali šta je moguće, čime bismo izbjegli cikličke štrajkove koji destabilizuju budžet – dodao je.
Za kraj je pozvao na „otvoren i konstruktivan dijalog“ svih strana te izrazio zadovoljstvo dosadašnjim pristupom Vlade HNK u ovoj situaciji.