BERBA MASLINA U ‘MASLINJAKU SAVIĆ’ KOD MOSTARA: Masline uzgojene iz čiste ljubavi daju ulje koje je svake godine okićeno zlatom i služi se u najekskluzivnijim restoranima (foto/video)

Berba maslina u Maslinjaku Savić, u Raštanima kod Mostara, počela je juče, a porodica Savić izuzetno je zadovoljna i urodom i kvalitetom maslina iz kojih će več večeras poteći maslinovo ulje vrhunskog kvaliteta, četiri godine zaredom, okićeno zlatnim medaljama za kvalitet.

U maslinjaku je danas cijela porodica Savić, prijatelji i radnici kako bi sabrali urod u nekoliko dana i kako bi poteklo najkvalitetnije ekstra djevičansko maslinovo ulje koje je već nagrađivano sa zlatnim medaljama za kvalitet.

Slavka i Branislav Savić

Maslinjak Savić u vlasništvu je poznatog preduzetnika iz Mostara Branislava Savića Gugija koji je iz čistog hobija i ljubavi prije 25 godina zasadio prve masline koje je donio iz Crne Gore gdje takođe živi i radi. Tada nije ni pretposatvljao da će na imanju Savića, dvije decenije kasnije, nići jedan od najvećih maslinika u Hercegovini.

”U ratnom vihoru sam otišao na crnogorsko primorje, u Budvu, tamo sam naučio šta su masline i zavolio ih, te ih donio u moj rodni kraj. Prve 22 masline donio sam iz Rafailovića kod Budve. Pokojni Vaso Rafailović dao mi je prva 22 komada oblice i tako je počela ljubav prema maslinama”, kaže Savić.

 

On dodaje da na području Mostara i doline Neretve ranije nije postojala tradicija sadnje maslina, jer su ovdje  autohtone vrste šipak, smokva i drugo mediteransko voće. ”Međutim, ovo područje se pokazalo tako dobrim i ovdje danas beremo izuzetno kvalitetne masline. Njima pogoduju kamen, krš i sunce naravno.  Dio mog maslinjaka je u brdu iznad imanja i kršu, a dio je u oranicama. I ove u oranicama, međutim, nisu ništa lošije”, dodaje Savić.

U Maslinjaku Savić koji se prostire na 22.000 metara kvadratnih posađeno je oko 800 maslina.

”Ulje proizvodimo od prije četiri godine. Svake godine šaljemo ulje na analizu i sa ponosom možemo reći da smo sve četiri godine dobili zlatnu medalju za kvalitet. Svake godine ulje je ocjenjivano u različitim gradovima i to u Splitu, Zadru, Zagrebu i Mostaru. U toku jednog dana što se ubere, iscijedi se uveče, jer već sutra gubi na kvalitetu. Mi beremo prvi. Svake godine sa berbom počinjemo 1.oktobra. Tako na primjer imamo hiljadu litara ulja, a da beremo 1. novembra imali bi možda 1.500 litara. Mi ne idemo na kvantitet i količinu, već na kvalitet. I ovo je jedna vrsta biznisa, ali ovo je prije svega ljubav i porodično zadovoljstvo”, kaže Savić.

On ističe da je cijela porodica uključena u posao, supruga, dvije kćeri, sin. ”Mi ne živimo od ovoga, ali se sa velikom ljubavi ipak bavimo maslinjakom. Moj prioritetni posao je građevinarstvo, ali Maslinjak Savić je velika ljubav. Moja djeca su došla sa tri strane svijet da bi danas sabrali masline i iscijedili ulje. Ovaj maslinjak nas i okuplja. Ovdje je danas moja rodbina i prijatelji. Pomažu u berbi, ali se i družimo, okupljamo. Ja nisam stalno ovdje, jer živim i u Crnoj Gori, ali ovdje u Raštanima je čovjek koji svakodnevno brine o ovom maslinjaku. Lazar Dabić je zaslužan što su ove masline vrhunski uzgojene, što imaju profesionalan tretman i što je urod kvalitetn, a naše ulje sa zlatnim medaljama. Lazar je završio edukacije za uzgoj maslina. on je svakodnevno posvećen ovom malinjaku. Zato njemu ide posebna zahvalnost, jer je najzaslužniji za ovaj uspjeh. ”, naglašava Savić.

Savić napominje da se masline cijede u uljari u Jasenici kod Mostara. ”Berba traje tri do sedam dana, cijedi se ulje i stoji 21 dan u tamnoj prostoriji. Mi imam najkvalitetnije posude i bačve i o svemu brinemo sa posebnom pažnjom”, navodi Savić.

Ponosan je što se ekstra djevičansko ulje Savić služi na stolovima najekskluzivnijih restorana u regionu.

Osim ulja, od maslina iz Maslinjaka Savić proizvodi se luksuzna prirodna  kozmetika Ollies. Iza ovoga brenda stoji Jelena Savić koja je i sama juče ubirala plodove od koji će se s pažnjom raditi najkvalitetnije kreme i proizvodi za kosu.

”Moja kćerka je razvila uspješan brend prirodne kozmetike koji je jako cijenjen u svijetu kozmetike, a sve je bazirano na ovim maslinama  i maslinovom ulju”, kaže Savić.

On napominje da je uz maslinjak časnih sestara u Bijelom Polju kod Mostara, koje imaju nekoliko hiljada komada i rade ulje vrhunskog kvaliteta, Maslinjak Savić možda i najveći u dolini Neretve. ”Trenutno ne razmišljam o proširenju, jer više nemam zemlje u jedom komadu. Da sadim negdje dalje, to više nema draži, a ovo i nije naš prioritetni posao. Mada nikad se kod mene ne zna, možda se i proširimo. Prije tri godine smo zasadili sortu istarske Bjelice, te sada u maslinjaku imamo šest do sedam vrsta, među kojima italijanske sorte leccino, pendolino, frantoio, ceverlino, špansku arbosanu, te domaće sorte: bjelica, oblica, buža, žutica, levantika”, kaže Savić.

 

 

 

 

Prethodni članakVučević: Srbija je u ovoj tragediji uz građane BiH, spremna na svaku vrstu pomoći
Naredni članakMitrić je među prvima došao do Donje Jablanice: Spriječena je još veća katastrofa