Alis Vajdel je žena kontradikcija – liderka krajnje desničarske Alternative za Njemačku (AfD), ali istovremeno zagovornica liberalnog ekonomskog modela, političarka koja grmi protiv migranata, a sama godinama živi u Švajcarskoj sa svojom partnerkom i dvoje usvojene djece.
AfD, pod njenim vođstvom, na ovim izborima je ostvario istorijski rezultat, uprkos tome što su ga etablirane stranke proglasile političkom „otpadničkom grupom“. Konzervativci i ljevičari u Bundestagu je preziru, ali njeni birači je obožavaju – naročito u istočnim dijelovima zemlje, gdje AfD nezaustavljivo raste.
Rođena u Ofenburgu 1979. godine, Vajdel je obrazovanje stekla daleko od radikalne politike – doktorirala je ekonomiju i radila za Goldman Sachs, a kasnije i u Kini. Ipak, negdje putem, prešla je na potpuno suprotnu stranu – ne samo da se priključila desnici, nego se našla na njenom ekstremnom krilu. Njene izjave protiv migranata, EU birokratije i „elitnih globalista“ donijele su joj kultni status među desničarima, dok su istovremeno učvrstile status AfD-a kao najkontroverznije partije u Njemačkoj.
Porodične sjenke: nacistička prošlost
Njemački mediji su se više puta bavili Vajdelinom porodičnom istorijom, koja nije lišena mračnih elemenata. Njeni preci su, prema pojedinim istraživanjima, bili povezani sa nacističkim režimom, što je tema o kojoj ona uporno odbija da govori. Ironično, upravo njena stranka često relativizuje Hitlerovu prošlost i nacističku vladavinu.
I dok grmi protiv stranaca u Njemačkoj i brani tradicionalne porodične vrijednosti, Vajdel živi u luksuznoj vili u Švajcarskoj sa svojom partnerkom, po porijeklu iz Šri Lanke, i dvoje djece. Ovaj detalj često se koristi protiv nje – kako može da vodi partiju koja se protivi istopolnim brakovima i migrantima, dok je njen život u potpunosti suprotan toj ideologiji?
Tramp i Mask – moćni saveznici
Iako je AfD često kritikovan kao izolovan na evropskoj političkoj sceni, Vajdel ima moćne prijatelje. Donald Tramp je u više navrata pohvalio njen politički uspon i uspjeh stranke, dok je Ilon Mask na društvenim mrežama dijelio njene stavove o „propasti Njemačke zbog migracija“. Njihova podrška joj daje globalni kredibilitet, ali i dodatno povećava njenu kontroverznost.
AfD je na ovim izborima dobio istorijski broj glasova, uprkos stalnim napadima političkih rivala i medija. Vajdel je uspjela da partiju, nekada smatranu političkim autsajderom, dovede do tačke gdje su njeni predstavnici nezaobilazan faktor u njemačkoj politici.
Njeni kritičari upozoravaju da je njen uspon opasan, da se iza ugla krije još radikalniji AfD, dok njeni pristalice vjeruju da je ona jedini glas razuma u Evropi koja tone u birokratski haos i migrantske krize.