Akademija u Beču povodom 160 godina od smrti Vuka Stefanovića Karadžića

Misija Vuka Karadžića i danas traje kroz svaku porodicu koja njeguje ćirilicu, školu koja uči srpski jezik, kao i kroz svako okupljanje na planeti gdje se recituju narodne pjesme i priče, istaknuto je na svečanoj akademiji povodom 160 godina od Vukove smrti koja je održana večeras u Beču.

Ukazano je da je Vukov rad omogućio svakom Srbinu, bez obzira gdje živi, da ima bogatu jezičku i kulturnu baštinu, koja nas povezuje bez obzira na granice.

Ministar za evropske integracije i međunarodnu saradnju Republike Srpske Zlatan Klokić rekao je da je Vuk Stevanović Karadžić omogućio da Srbe, gdje god da se nalaze u svijetu, povezuje bogata jezička i kulturna baština.

– Kao reformator srpskog jezika i otac naše pismenosti obogatio je srpski jezik sa više od 26.000 riječi i učinio ga ovakvim kakav je danas – napisao je Klokić na društvenim mrežama.

Ministar bez portfelja u Vladi Srbije zadužen za odnose sa dijasporom Đorđe Milićević rekao je okupljenima na akademiji da obilježavanje ležavanje ove godišnjice nije samo istorijski događaj, već prilika da se obnove i prodube veze sa srpskim jezikom i kulturom.

On je naglasio da je večerašnje obilježavanje prilika da se prisjete značaja koji je Vuk Karadžić imao za srpski jezik, kulturu i identitet za Srbiju, ali i Srbe koji žive van granica ove zemlje.

– Njegova borba za reformu jezika, stvaranje narodnog pisma i prikupljanje narodnih pjesama i priča učinili su da srpski jezik i kultura budu razumljivi, dostupni i očuvani za generacije širom svijeta – naveo je Milićević.

Ukazao je da su srpski jezik i ćirilica, koje je Vuk reformisao, postali ključni alati za očuvanje srpskog identiteta u dijaspori, pomažu im da ostanu povezani sa domovinom i svojim korijenima.

– Svaki trud koji ulažemo u njeno očuvanje i podučavanje, kako u Srbiji, tako i među našim ljudima u svijetu, direktan je doprinos očuvanju našeg identiteta, kulturne baštine i vrijednosti koje nas kao narod definišu – smatra Milićević.

Milićević je naglasio važnost dopunskih škola u inostranstvu koje čuvaju srpski identitet u svijetu i u kojima djeca uče srpski jezik i ćirilicu.

– Izuzetno su važne za očuvanje srpskog identiteta među generacijama koje odrastaju van Srbije. One nisu samo mjesta obrazovanja, već i centri kulturnog povezivanja gdje djeca uče o svom jeziku, istoriji, tradiciji i vrijednostima – smatra Milićević.

Osim Milićevića, Akademiji je prisustvovao i ministar za evropske integracije i međunarodnu saradnju Republike Srpske Zlatan Kokić, saopšteno je iz Milićevićevog kabineta.

Prethodni članakGLAVU MAJKE BACIO U DVORIŠTE Sin počinio stravičan zločin, u marici urlao i uzvikivao JEZIVE STVARI
Naredni članakNisu “zmajevi” za elitu: Njemačka pregazila BiH sa 7:0