Na današnji dan, 6. aprila 1985., 36 osoba izgubilo je život kada je autobus pun radnika mostarskog preduzeća JP Parkovi sletio s cesta u Jablaničkom jezeru, nedaleko od restorana Bagrem u Papraskom, na magistralnoj cesti Sarajevo – Mostar.
U nesreći su stradala 35 radnika, u dobi od 20 do 50 godina, većinom s područja Mostarskog blata, te jedan električar koji se zatekao na radu uz cestu. Iza poginulih je ostalo više od 80 maloljetne djece, a cijela Hercegovina zavijena je u crno.
Dva dana nakon nesreće, u centru Mostara, ispred tadašnjih robnih kuća HIT, održan je zajednički ispraćaj za 26 žrtava, na kojem je prisustvovalo više od 30.000 ljudi. Vijest o tragediji tada su prenijeli svi mediji. Danas, međutim, o toj nesreći gotovo da nema traga – ni spomenika na mjestu nesreće, ni arhivskih zapisa. Čak su i u JP Parkovi priznali da im je dokumentacija izgorjela, a uspomena na poginule gotovo je izbrisana iz javnog sjećanja.
Radnici su se kobnog dana, oko 15:30 sati, vraćali kućama iz Zenice i Sarajeva. Bio je praznik Velike subote, a većina su na računima čekale plate. Svi su žurili porodicama. Međutim, autobus se nakon sudara s prikolicom kamiona s bugojanskom registracijom strovalio niz 70 metara dugu provaliju i završio na dnu jezera, dubokom 15 metara.
Samo osam putnika preživjelo je tragediju. Jedan od njih je Rajko Bokšić, tada 22-godišnji mladić iz Jare kod Širokog Brijega. Njegovo svjedočanstvo, objavljeno u zagrebačkoj Areni 1985. i preneseno godinama kasnije u Večernjem listu, ostaje jedno od najpotresnijih podsjećanja na tu nesreću. Rajko je ispričao kako se jedva izvukao kroz razbijeni prozor, izgubio orijentaciju pod vodom i preživio zahvaljujući vjetrovki koja se napuhala. Na obali ga je dočekao vozač kamiona koji mu je pružio ruku spasa.
U Jablanici su Jablaničani velikodušno priskočili u pomoć – donijeli su odjeću, hranu, nudili krv i tješili preživjele.
Za tragediju je osuđen vozač kamiona Srećko Miličević, koji je zbog kontrole nad vozilom osuđen na više od šest godina zatvora.
I danas, 40 godina kasnije, tuga i sjećanje ostaju duboko urezani u kolektivno pamćenje Mostara i cijele Hercegovine. Iako mjesto nesreće ostaje bez obilježja, u srcima porodica, prijatelja i kolega, žrtve nikada nisu zaboravljene.
Konačno, kako bi od zaborava otrgnuli ovaj nemili tragični slučaj, spomenimo se i imena poginulih: Mirko Lugonja (49) iz Jara, Remzo Kebo (32) iz Gračanice, Grgo Ćorić (45), Mate Zelenika (33) i Drago Damjanović (33) iz Biograce, pa Ivan Jelić (45) iz Biograce, pa Ivan Jelić (45) iz Mirka Čkroča (45) iz Gračanice (49), Ivan Čović (43) i Ivan Ljubić (40) iz Ljutog Doca, sve kod Širokog Brijega, kao i Mostarci – Osman Marić (32) iz Međine, Ramiz Marić iz Dobriče, Halil Marić (27) i Šaban Mrdžić (29) iz Kokorine, Ahmet Mujić (46), Bajro Nazrajić(40) iz Ravni, Ravni i Salko Gadara izRadina, te Džemo Mehremić (20) iz Radine, Mladen Arapović (51) iz Slipčića, Sule Isić (56) iz Gornje Gnojnice, Lazar Stojanović (29) iz Šipačne, Blaž Zovko (32) iz Pologa, Ivan Soldo (18) iz Kosore, Hasib Habišfer (18) iz Kosore, Hasib Habišfer, vozač Obusa i42 Mile Leko (47) iz Bune, Mahmut Pupo (24) iz Paroša, Mehmed Šipković (31) iz Presjeke, Jusuf Marić (31), Ivan Knezović (29) iz Goranaca. Na ovom tužnom popisu su i Veso Dakić (45) iz Nevesinje, Petar Tolić (31) iz Osoja kod Posušja i Vinko Tomić iz Čitluke.
Bljesak.info