Када су крајем јануара 2024. године представници Рудника и Термоелектране Угљевик, “Електрогосподарства Словеније” и Холдинга “Словенске електране” потписали три уговора, према којима се угљевичко предузеће обавезало да ће Словенцима у ратама исплатити одштету од 67 милиона евра (130 милиона КМ), плус камате у износу од 58,2 милиона евра (115 милиона КМ) за неиспуњена предратна улагања у РиТЕ, чинило се да је тиме окончан вишедеценијски спор.
Овом арбитражом, која је вођена у Београду, РиТЕ Угљевик се тада обавезао да ће Словенцима испоручивати и трећину произведене електричне енергије све док термоелектрана буде радила.
У овом тренутку и даље се ради на имплементацији детаља споразума из ове арбитраже, а који се односе на камате, те накнаду штете за 2022. и 2023. годину, а уколико би се десило да се овај посао не заврши, РиТЕ Угљевик пријети још једна стара арбитража, коју је по основу улагања у ово предузеће још раније покренула Словенија, а која је тешка невјероватних 770 милиона евра (око 1,5 милијарди КМ) и која се води у Вашингтону.
Да би ствари биле јасније, Словенија је покренула два арбитражна спора против РиТЕ Угљевик, тражећи одштету по основу пријератних улагања, а арбитража која је прва покренута је ова у Вашингтону, пред Међународним центром за рјешавање инвестиционих спорова – ИЦСИД (није завршена), а тек онда друга у Београду (завршена у корист Словеније).
Дико Цвијетиновић, директор Рудника и Термоелектране Угљевик, подсјећа да је вашингтонски процес обустављен све до окончања београдске арбитраже, те поручује да су медијски написи у којима се тврди да је арбитража поново покренута лажни.
–Прво да кажем – арбитража у Вашингтону није никакав нови поступак нити било шта друго. То су неистине. Није враћена на дневни ред, арбитража у Београду је окончана, и сада је на реду имплементација те арбитраже. Као што јавност зна, први дио договора у вези с испоруком електричне енергије и плаћањем главнице дуга је регулисан са Словенцима. У току су преговори о преосталим арбитражним одлукама, то јест за камате и штету за 2022. и 2023. годину. Тако нема никаквог новог спора до окончања преговора по београдској арбитражи – рекао је Цвијетиновић. Увјерен је да РиТЕ Угљевик неће морати да брине за стари спор који чека у Вашингтону.
-Ако договоримо све ово што је остало око камата и штете за претходне двије године, као што смо договорили први дио арбитраже у Београду, а нема разлога да тако не буде, неће ни доћи до арбитраже у Вашингтону – навео је Цвијетиновић за Независне новине.
Такође, оно на чему инсистирају надлежни у Републици Српској јесте да се арбитражни спор у главном граду САД не води против Републике Српске, већ БиХ.
–У овој арбитражи која је вођена у Вашингтону тужена је БиХ, није Република Српска ни ‘Електропривреда Републике Српске’ и сада је обавеза према БиХ да изврши ову арбитражну одлуку – рекао је недавно Петар Ђокић, министар енергетике и рударства Републике Српске.
Идентичан одговор стиже и из “Електропривреде Републике Српске”.
-Ова арбитража је покренута против БиХ и Правобранилаштво БиХ има увид у тај процес јер ми нисмо субјекти у тој арбитражи. То је усмјерено према БиХ и Савјету министара БиХ, те Правобранилаштву БиХ – поручио је “Независним” Лука Петровић, генерални директор ЕРС.