Петровић коментарисао ППА аранжмане: Гаранција за финансијске институције

Лука Петровић, директор Електропривреде Републике Српске, изјавио је да би се ЦБАМ механизам могао одразити на развој тржишта ППА уговора и може утицати и укупно на тржиште електричне енергије у земљама Западног Балкана.

Петровић је појаснио да су ППА уговор такозвани дугорочни аранжмани за откуп електричне енергије.

– То је један од главних елемента на основу којих финансијске институције данас дају новац за изградњу обновљивих извора. Опште је познато да свака финансијска институција очекује неку гаранцију. Највећа гаранција је управо ППА аранжман који говори да ће неко ко направи соларну електрану, вјетру електрану или електрану на биомасу или на гас, жели банка или финансијска институција да види купца те енергије и по који цијени, да ли је то фиксно, да ли је промјенљиво, који је период, да ли пет или десет година или чак и више, и на основу таквих прорачуна банка дозвољава финансирање односно уз учешће или без учешћа у цијелој финансијској конструкцији – рекао је Петровић.

Истакао је да се прогнозира да ће се у Европи, до 2030. године, изградити 500.000 мегавата или 500 гигавата инсталисаног капацитета кроз ППА аранжмане.

– Тако да, у суштини, то су огромне количине електричне енергије у Европи које ће, вјерујем, онако како је предвиђено, бити трошене све више и више у наредним годинама – рекао је Петровић.

Истакао је да ће повећање потрошње бити изузетно важна тема у будућности, што значи о управо изградњу оваквих извора електричне енергије.

Prethodni članakMASKIRANI HULIGANI NAPALI SREDNJOŠKOLCE, DVOJICA POVRIJEĐENA
Naredni članak‘Nisu birali mete – birali su narod”