“Неће бити велики удар по џепу грађана” Лука Петровић поручио да су, упркос поскупљењима, НАШИ РАЧУНИ ЗА СТРУЈУ НАЈНИЖИ

Неопходно и минимално. Овако је директор Електропривреде Републике Српске Лука Петровић, оцијенио поскупљење струје у Српској.

Струја је, подсјетимо, поскупјела 7,9 одсто за домаћинства, али уз цијену набавке веће од претходне за 20,8 одсто.

Петровић је рекао да ће, у овој години, ако она буде просјечна, бити тек на позитивној нули, с обзиром да ЕПРС у билансу за 2025. годину не посједује 500 гигават часова које је некада имала од РиТе Угљевик, односно, трећина струје није у њиховом портфолиу, а то значи да су остали и без значајног извоза.

– У случају екстремних суша, ми ћемо морати куповати електричну енергију јер је немамо у систему, а онда би могли угрозити цио систем, па стога, да се тако нешто не би десило, ЕПРС је као јавни снабдијевач и покренула процедуру, анализирајући наредну годину, те уз сагласност Владе РС добила минимално повећање цијене електричне енергије – рекао је Петровић, појашњавајући да ће за грађане који најмање троше, а то су они са 200 киловат часова, повећање износити 2,5 КМ по рачуну, док ће они који троше 800 киловата имати повећање од 10 марака по рачуну.

Иако је, како каже, свако повећање оптерећење, он тврди да ће са новом цијеном која ће бити обрачуната у фебруару, цијена бити 39,72 евра по мегават сату, што у Федерацији БиХ кошта 48 евра, у Црној Гори око 50 евра, а у Србији је најнижа зона 40 евра, а средња је 100 евра, док је највећа зона 200 евра.

– То најбоље говори да ми ипак остајемо најповољнији снабђевачи електричне енергије у цијелом региону, али могу рећи – и у Европи, јер су наши рачуни најнижи – каже Петровић.

Он је потврдио да ће се новац од поскупљења улагати у термоелектране, јер су оне по отварању осамдесетих година, користиле угаљ са најбољих копова и новом опремом, са откривком 1:3 и 1:4, док смо данас дошли у фазу да имамо лошији угаљ са откривком 1:6 и 1:7, са лошо, калоричном моћи угља чије се сагоријевање потпомаже мазутом, а то кошта, па се и цијена мегават часа струје који се овђе производи мора повећати, иако је она и даље нижа од тржишних цијена.

– У случају да овим повећањима не подржимо термоелектране – дошли бисмо у фазу да их немамо, а тиме немамо ни уплата концесионих накнада са општине, а било би директно и угрожено 2.000 радних мјеста, али и око 1.500 индиректно и дошли би у фазу куповине струје на тржишту која данас износи 120 еура по мегават сату – рекао је Петровић, додавши да ће, са планираним повећањима наша енергија коштати око 65 евра по мегават сату, а то је боље за грађане и повољније је за њихове рачуне који би били удвостручени да се увози енергија.

Петровић тврди да ово неће бити велики удар по џеповима грађана, јер за њих око 80 одсто, колико их је у најнижој тарифи до 500 потрошених киловата, поскупљење ће бити најминималније, пишу Независне новине.

Prethodni članakStevandić: Sve što pokušaju da nam otmu više ćemo braniti, vraćati i slaviti
Naredni članakCvijanović: Cijela Republika praznuje u najljepšim bojama naše trobojke