Соларна енергија је веома јефтина енергија и нажалост не може се ни продати високим цијенама као што је термоелектрична енергија или хидроенергија, а најбоље рјешење за већу исплативост је складиштење енергије, рекао је Лука Петровић, директор Електропривреде Републике Српске.
Он је навео примјер да на СЕЕПЕX берзи, цијене електричне енергије за период од 11 до 16 часова у просијеку могу износити и 1,5 евро по мегават часу, док се при изради студија оправданости за једну соларну електрану рачунају цијене од 50 до 60 евра.
– Да би се исплатила изградња тих соларних електрана и да би се постизала цијена од 50 до 60 евра, ви ћете морати енергију која се већински производе у јефтиним сатима складиштити у батеријске системе и продавати у вечерњим сатима када су те цијене и по 200 до 300 евра по мегават часу – казао је Петровић.
Проблем представља чињеница да су батеријски системи скупи, а осим тога они нису баш тако дугог вијека.
Ради се о циклусима пуњења и пражења, а батерија може да има можда 3.000 циклуса или и више. Ако се узме у обзир да година има 365 дана, да се батерија пуни и празни два пута дневно максимално трајање батерије је четири године.
Оптимизам стручњака изазива непредак и развој нових техологија те се очекује да ће трајање батерија за складиштење електричне енергије бити продужено.