“Електропривреда Републике Српске” (ЕРС) очекује да ће 2025. и 2026. година бити веома изазовне за ово предузеће, а од рационализације трошкова зависиће да ли и у којој мјери ће доћи до поскупљења електричне енергије за грађане.
Према још увијек непотврђеним информацијама, до повећања цијена струје могло би доћи током љетњих мјесеци, али је тај приједлог ЕРС још увијек у фази разматрања у Влади Српске.
Генерални директор ЕРС Лука Петровић упозорио је да ће остваривање позитивних резултата бити отежано уколико хидролошки услови буду неповољни. Он је истакао да је спроведена детаљна анализа цијена у протеклој деценији.
– За десет година пензије су порасле за 100 одсто, исто као и плате. Свјесни смо да су и цијене порасле у том износу. Такође, цијена електричне енергије за привреду скочила је за око 90 до 100 одсто. Једино је за грађане повећање цијене струје у претходних десет година износило око 34 одсто – рекао је Петровић.
Од почетка ове године рачуни за струју грађана Српске увећани су за око осам одсто. Иако је електрична енергија поскупила у већем проценту, у укупном рачуну она учествује са око 50 одсто. Други дио трошкова односи се на пренос и дистрибуцију, који за сада неће поскупити, пишу Вечерње Новости.
Министар енергетике и рударства РС Петар Ђокић изјавио је да су континуирана улагања у енергетски систем неопходна како би он несметано функционисао, због чега ће, како тврди, доћи до промене цијена електричне енергије у Српској.
Лука Петровић је нагласио да је прошла година обиљежена повећаним увозом електричне енергије.
– Више смо увозили него извозили. Постајемо зависни од виших цијена струје коју купујемо из увоза, а ако те трошкове не пребацимо на крајње кориснике, завршавамо у минусу. Остали смо без трећине капацитета Термоелектране Угљевик, немамо извоз на који смо раније рачунали, и сада је питање како избалансирати ситуацију како би матична предузећа у оквиру Владе РС избјегла вишемилионске губитке – изјавио је Петровић.
– Електрична енергија се не добија сама од себе, већ је то сложен процес који захтјева значајне трошкове. На крају, то мора бити урачунато у цијену. Зато смо морали да прихватимо промјене цијена, али Српска ће и даље имати ниже цијене у односу на земље у регион – рекао је Ђокић.
Нагласио је да су хидроелектране у Српској веома старе и да је у њихову опрему неопходно константно улагати. Такође, трошкови потребних материјала за реконструкцију и одржавање стално расту, што додатно повећава укупне расходе производње електричне енергије.
– Трошкови у рударској производњи такође су веома високи и стално расту – од енергената, преко опреме, до механизације. Све то знатно повећава укупну вриједност трошкова које има ЕРС – додао је Ђокић.